Menu dla diabetyka 55+

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą

Menu dla diabetyka 55+

Opublikowany

Powstały nowe przepisy rekomendowane dla osób z cukrzycą po 55. roku życia. Wspólnie z ambasadorami kampanii Davidem Gaboriaud oraz Jagną Niedzielską powstały smaczne pomysły inspirowane tradycyjną polską kuchnią! 

Dla wielu osób cierpiących na cukrzycę najtrudniejszą częścią leczenia jest modyfikacja stylu życia oraz określenie, co i jak powinni jeść. Niestety, nie ma jednego, wspólnego i sztywnego wzoru żywienia osób cierpiących na cukrzycę.  Wiele kwestii żywieniowych, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze, wymaga indywidualizacji. Przede wszystkim dlatego, że u osób w podeszłym wieku zachodzą zmiany zdrowotne i psychiczne, które mogą prowadzić zarówno do niedoborów, jak i do nadmiaru niektórych składników odżywczych.

O tym, że dieta jest jednym z najtrudniejszych elementów walki z cukrzycą dowiedzieliśmy się, kiedy w 2010 roku przeprowadziliśmy pierwsze w Polsce badanie dotyczące życia diabetyków pt. „Społeczny obraz cukrzycy”.Od tej pory nieustannie zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy pomóc osobom z cukrzycą, aby dieta nie była dla nich taką udręką.Wymyśliliśmy zatem program Menu dla diabetyka, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowej diety, a także wsparcie osób z cukrzycą w komponowaniu smacznych i zdrowych posiłków zgodnych z zaleceniami diety cukrzycowej

Patrycja Rzucidło-Zając, pomysłodawca akcji

Menu dla diabetyka

Menu dla diabetyka

Akcja społeczna „Menu dla diabetyka” została zainicjowana w listopadzie 2014 roku po to, by pomóc osobom z cukrzycą przygotowywać smakowite i proste dania zgodne z wytycznymi diety cukrzycowej, tak aby było nie tylko zdrowo, ale także pysznie! Od tego czasu Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą wraz z partnerami, wśród których znalazły się znane osobowości kulinarne, dietetycy, edukatorzy diabetologiczni, a także media i środowisko blogerów kulinarnych, pracuje nad przepisami i projektami edukacyjnymi, które ułatwią diabetykom zmagania z dietą cukrzycową.

Do projektu zaproszone zostały osoby, które na jedzeniu znają się najlepiej – kucharze, szefowie kuchni, blogerzy kulinarni i producenci żywności. To dzięki nim od dwóch lat powstaje najsmaczniejsza na świcie baza przepisów skomponowanych zgodnie z dietą cukrzycową, która jest dostępna na stronie www.menudiabetyka.pl. Każdy pomysł na danie i każdy przepis jest analizowany przez profesjonalnego dietetyka. Dodatkowo dla ułatwienia codziennego życia każde danie jest uzupełnione o wartości odżywcze i wymienniki węglowodanowe i tłuszczowe.

Nikt w mojej rodzinie nie choruje na cukrzycę. Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ wiem, że dużo ludzi już dotyka ta choroba – to prawie trzy miliony osób w Polsce, a cały czas za mało się o tym mówi. Dlatego też dwa lata temu tak chętnie brałem udział w warsztatach kulinarnych dla diabetyków w kilku miastach w Polsce. To było genialne doświadczenie.

David Gaboriaud, ambasador kampanii "Menu dla diabetyka"


Tym razem pod lupą znalazły się osoby po 55 roku życia. Inicjatorzy kampanii Menu dla diabetyka wierzą, że to co zdrowe nie musi być niesmaczne, a także wyszukane i drogie. Dlatego też tym razem przygotowane zostały propozycje przepisów, które opierają się na tradycyjnej polskiej kuchni i mogą być stosowane szczególnie przez osoby po 55 roku życia.

Wspólnie z ambasadorami programu Menu dla diabetyka – Davidem Gaboriaud oraz Jagną Niedzielską skomponowano 20 propozycji dań, które czerpią z polskiej tradycji i są bogate w składniki istotne w diecie diabetyków po pięćdziesiątce tj. warzywa, pełnoziarniste kasze i pieczywo, produkty mleczne.

Wydaje mi się, że tak jak kiedyś wegetarianie przecierali szlaki w kwestii żywienia i sposobu życia, tak teraz będą to robić diabetycy. Bo to jest dobrze zrównoważona dieta, która jest po prostu zdrowa. Mamy w życiu chęć przynależenia do grup społecznych – ja bardzo chętnie będę w grupie diabetyków.

Jagna Niedzielska, ambasador kampanii "Menu dla diabetyka"

pulpety.jpggranola.jpgszaszłyki.jpgplacuszki.jpglody 1.jpg

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Jagna Niedzielska.jpg

grafika | 3,04 MB

Pobierz
David Gaborioud.jpg

grafika | 238 KB

Pobierz
Menu dla diabetyka 55+.pdf

pdf | 1,87 MB

Pobierz
lody 1.jpg

grafika | 3,95 MB

Pobierz
szakszuka 1.jpg

grafika | 3,99 MB

Pobierz
bataty 2.jpg

grafika | 2,55 MB

Pobierz
pulpety.jpg

grafika | 3,23 MB

Pobierz
gołąbki 1.jpg

grafika | 2,68 MB

Pobierz
szaszłyki.jpg

grafika | 3,19 MB

Pobierz
minestrone 3.jpg

grafika | 2,58 MB

Pobierz
granola.jpg

grafika | 2,53 MB

Pobierz
sałatka z soczewicy.jpg

grafika | 2,4 MB

Pobierz
placuszki.jpg

grafika | 1,71 MB

Pobierz
gazpacho.jpg

grafika | 1,68 MB

Pobierz
Powiązane artykuły
Jak prześcignąć cukrzycę?

temu

W przeddzień startu 74. edycji Tour de Pologne w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się konferencja prasowa pod hasłem: Ścigamy się z cukrzycą. Jak przesunąć horyzonty cukrzycy w Polsce? Udział w niej wzięli m.in. zawodnicy Teamu Novo Nordisk, przedstawiciele organizacji pacjenckich oraz członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Oprócz dyskusji na temat roli sportu w leczeniu i profilaktyce tej choroby, goście debatowali nad poprawą sytuacji pacjentów oraz możliwymi zmianami systemowymi, m.in. wdrożeniem Narodowego Programu Prewencji i Leczenia Cukrzycy w Polsce.
Wyścig na przekór cukrzycy – start Teamu Novo Nordisk w 74. edycji Tour de Pologne

temu

Sport to zdrowie – wie o tym każdy z nas. Co jednak zrobić, gdy mimo chęci uprawiania ulubionej dyscypliny, diagnoza choroby stawia przed nami przeszkody i utrudnia osiąganie sportowych celów? Zawodnicy Teamu Novo Nordisk, międzynarodowej profesjonalnej drużyny kolarskiej, składającej się wyłącznie z osób chorych na cukrzycę udowadniają, że nawet przewlekła choroba nie jest w stanie odebrać nam marzeń. Drużyna po raz kolejny bierze udział w Tour de Pologne i ponownie pokazuje, że dzięki regularnej aktywności fizycznej, odpowiedniemu leczeniu i edukacji nie ma rzeczy niemożliwych.
Badania poziomu cukru we krwi i Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w ministerstwach 

temu

W celu zwrócenia uwagi na problem niskiej świadomości na temat cukrzycy, jej powikłań i metod leczenia -  Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą, organizator kampanii „Ścigamy się z cukrzycą” przeprowadziła akcję bezpłatnych badań poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy w wybranych ministerstwach.
Ścigamy się z cukrzycą

temu

Rusza kolejna edycja kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”. Jej celem jest edukacja społeczeństwa na temat cukrzycy. W tym roku zaplanowanych jest  szereg działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym: reedycja raportu „Społeczny obraz cukrzycy”, bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy dla pracowników wybranych  Ministerstw, działania w ramach Tour de Pologne, a także obchody Światowego Dnia Cukrzycy.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.