Powstały nowe przepisy rekomendowane dla osób z cukrzycą po 55. roku życia. Wspólnie z ambasadorami kampanii Davidem Gaboriaud oraz Jagną Niedzielską powstały smaczne pomysły inspirowane tradycyjną polską kuchnią!
O tym, że dieta jest jednym z najtrudniejszych elementów walki z cukrzycą dowiedzieliśmy się, kiedy w 2010 roku przeprowadziliśmy pierwsze w Polsce badanie dotyczące życia diabetyków pt. „Społeczny obraz cukrzycy”.Od tej pory nieustannie zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy pomóc osobom z cukrzycą, aby dieta nie była dla nich taką udręką.Wymyśliliśmy zatem program Menu dla diabetyka, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia i prawidłowej diety, a także wsparcie osób z cukrzycą w komponowaniu smacznych i zdrowych posiłków zgodnych z zaleceniami diety cukrzycowej
Patrycja Rzucidło-Zając, pomysłodawca akcji
Do projektu zaproszone zostały osoby, które na jedzeniu znają się najlepiej – kucharze, szefowie kuchni, blogerzy kulinarni i producenci żywności. To dzięki nim od dwóch lat powstaje najsmaczniejsza na świcie baza przepisów skomponowanych zgodnie z dietą cukrzycową, która jest dostępna na stronie www.menudiabetyka.pl. Każdy pomysł na danie i każdy przepis jest analizowany przez profesjonalnego dietetyka. Dodatkowo dla ułatwienia codziennego życia każde danie jest uzupełnione o wartości odżywcze i wymienniki węglowodanowe i tłuszczowe.
Nikt w mojej rodzinie nie choruje na cukrzycę. Zainteresowałem się tym tematem, ponieważ wiem, że dużo ludzi już dotyka ta choroba – to prawie trzy miliony osób w Polsce, a cały czas za mało się o tym mówi. Dlatego też dwa lata temu tak chętnie brałem udział w warsztatach kulinarnych dla diabetyków w kilku miastach w Polsce. To było genialne doświadczenie.
David Gaboriaud, ambasador kampanii "Menu dla diabetyka"
Tym razem pod lupą znalazły się osoby po 55 roku życia. Inicjatorzy kampanii Menu dla diabetyka wierzą, że to co zdrowe nie musi być niesmaczne, a także wyszukane i drogie. Dlatego też tym razem przygotowane zostały propozycje przepisów, które opierają się na tradycyjnej polskiej kuchni i mogą być stosowane szczególnie przez osoby po 55 roku życia.
Wspólnie z ambasadorami programu Menu dla diabetyka – Davidem Gaboriaud oraz Jagną Niedzielską skomponowano 20 propozycji dań, które czerpią z polskiej tradycji i są bogate w składniki istotne w diecie diabetyków po pięćdziesiątce tj. warzywa, pełnoziarniste kasze i pieczywo, produkty mleczne.
Wydaje mi się, że tak jak kiedyś wegetarianie przecierali szlaki w kwestii żywienia i sposobu życia, tak teraz będą to robić diabetycy. Bo to jest dobrze zrównoważona dieta, która jest po prostu zdrowa. Mamy w życiu chęć przynależenia do grup społecznych – ja bardzo chętnie będę w grupie diabetyków.
Jagna Niedzielska, ambasador kampanii "Menu dla diabetyka"