W ostatnim czasie medycyna dokonała niesamowitych postępów w leczeniu chorych rzadkich, a dzięki wprowadzonym rozwiązaniom medycznym wielu pacjentów może prowadzić niemal normalne życie. Nadal jednak istnieją schorzenia, które pozostaje enigmą medycyny i pomimo najnowszych możliwości terapeutycznych pozostają w cieniu. Jedną z nich jest nabyta zakrzepowa plamica małopłytkowa, iTTP/aTTP, rzadka i groźna choroba krwi, która nadal pozostaje tajemnicą i wyzwaniem dla lekarzy na całym świecie.
- iTTP/ATTP - to rzadka, ale niezwykle groźna choroba hematologiczna, która może pojawić się nagle i stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia pacjenta.
- W Polsce rocznie iTTP/aTTP wykrywa u około 30 osób, ale eksperci podkreślają że może być ich więcej ponieważ zdarza się, że choroba nie jest na czas rozpoznana.
- 19 września na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zakrzepowej Plamicy Małopłytkowej, aby zwrócić uwagę na potrzeby zmagających się z nią pacjentów.
Zakrzepowa plamica małopłytkowa była czymś, czego wcześniej nie doświadczyłem jako młody lekarz. Pierwszym moim pacjentem była młoda kobieta, która przeszła wiele nawrotów choroby, ale dzięki leczeniu sterydami udało się ją ustabilizować. To była pierwsza pacjentka, która wzbudziła moje zainteresowanie tą rzadką chorobą.
dr Michał Witkowski z Oddziału Hematologii Ogólnej Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi, z Fundacji Na Rzecz Pomocy Chorym Na Białaczki.
W przypadku aTTP ważna jest każda minuta w przypadku aTTP, podobnie jak w przypadku udaru czy zawału serca. Pacjenci często trafiają do nas z dominującymi objawami neurologicznymi, może być zawroty głowy, paraliż, czy nawet niewielkie zmiany neurologiczne, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się błahe. Jednak przy aTTP, czas ma ogromne znaczenie. Im szybciej diagnozujemy i rozpoczynamy leczenie, tym większe są szanse na poprawę stanu pacjenta. Jedną z pacjentek, która pozostaje zawsze w naszej pamięci, była młoda dziewczyna o imieniu Martyna. Miała tylko 18 lat. Przyjęta na oddział z dużymi bólami brzucha i pomimo intensywnego leczenia, przebieg aTTP był piorunujący, co spowodowało niedokrwienie narządów jamy brzusznej i niestety nie udało się jej uratować.
dr Michał Witkowski
Chciałbym przede wszystkim podkreślić, że pomimo trudności związanych z chorobą, aktualnie istnieją sposoby diagnozowania i leczenia aTTP. Kluczową kwestią jest edukacja i podnoszenie świadomości na temat tej choroby, zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Warto wiedzieć, że w miarę rozwoju medycyny pojawiają się coraz skuteczniejsze terapie, które pozwalają pacjentom na prowadzenie zupełnie normalnego życia. Niech pacjenci pamiętają, że są otoczeni opieką lekarzy i specjalistów, którzy pracują nad zapewnieniem im jak najlepszej jakości życia. aTTP to choroba rzadka, ale chorzy nie są sami – istnieje społeczność pacjentów, wsparcie i źródła informacji, które mogą pomóc w radzeniu sobie z chorobą. aTTP to globalny problem i jest jednym z wielu wyzwań związanych z rzadkimi chorobami autoimmunologicznymi. Na świecie trwają intensywne badania i dyskusje nad tą chorobą, a także nad innymi podobnymi schorzeniami. Nasze zrozumienie patofizjologii aTTP stale rośnie, co pozwala nam lepiej zrozumieć mechanizmy choroby i rozwijać nowe metody leczenia. Im bardziej zgłębiamy tę wiedzę, tym skuteczniej możemy pomagać pacjentom. Oczekuję, że w ciągu najbliższych lat będziemy świadkami dalszych postępów i dokonań w leczeniu choroby oraz innych podobnych chorób hematologicznych, dzięki coraz lepszemu zrozumieniu ich mechanizmów.”
dr Michał Witkowski