Rusza kolejna edycja kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”. Jej celem jest edukacja społeczeństwa na temat cukrzycy. W tym roku zaplanowanych jest szereg działań o charakterze informacyjno-edukacyjnym: reedycja raportu „Społeczny obraz cukrzycy”, bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy dla pracowników wybranych Ministerstw, działania w ramach Tour de Pologne, a także obchody Światowego Dnia Cukrzycy.
W związku z potrzebą edukacji na temat cukrzycy i jej możliwych konsekwencji oraz uświadamiania jak istotne są systematyczne badania, w ramach kampanii przeprowadzone zostaną także bezpłatne badania poziomu cukru we krwi na terenie wybranych Ministerstw. Badaniom będzie towarzyszyć Wielki Test Wiedzy o Cukrzycy, który będzie doskonałą okazją do sprawdzenia wiedzy na temat choroby wśród osób poddających się badaniom. Pytania dotyczyć będą m.in. sposobów zapobiegania cukrzycy oraz możliwych powikłań. Udział w teście jest anonimowy, a wyniki posłużą do dalszych działań edukacyjnych.
W tym roku już po raz drugi Team Novo Nordisk – profesjonalna drużyna sportowa składająca się jedynie z osób chorych na cukrzycę weźmie udział w wyścigu Tour de Pologne i stanie w szranki z najlepszymi zawodnikami z całego świata. W ramach wyścigu w starciu amatorskim ścigać się będzie także drużyna składająca się z ambasadorów kampanii. W ramach akcji zaplanowane są także działania komunikacyjne oraz eventowe. Organizatorzy kampanii pragną podkreślać, że cukrzyca nie wyklucza aktywnego uprawiania sportu, a pacjenci, którzy są aktywni fizycznie, stosują odpowiednią dietę i postępują zgodnie z zaleceniami lekarzy mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, zawodowym, a nawet osiągać ponadprzeciętne wyniki sportowe – codziennie wygrywając w wyścigu z cukrzycą.
W ramach kampanii przeprowadzono badanie opinii społecznej, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat cukrzycy, a także porównanie wyników do pierwszego wydania przeprowadzonego w 2010 roku. Co więc Polacy wiedzą o tej chorobie? Czy są świadomi jej skutków i zdają sobie sprawę jak jej przeciwdziałać? Jak zmieniła się ich wiedza w przeciągu 7 lat? Okazuje się, że znacznie wzrosła nasza świadomość odnośnie badań poziomu cukru we krwi. Jeszcze kilka lat temu aż co 5. Polak nigdy nie wykonywał tego typu badania – obecnie nie robi tego co 10. z nas. Znacznie wzrosła też wiedza na temat skutków cukrzycy – najczęściej wymienianymi skutkami jest śpiączka cukrzycowa, stopa cukrzycowa, zaburzenia widzenia i pogorszenie wzroku. W badaniu z 2010 roku niemal 35 proc. osób zupełnie nie znało odpowiedzi na to pytanie. Obecnie mamy też większą wiedzę na temat objawów cukrzycy – według badanych o zachorowaniu świadczy najczęściej wysoki poziom stężenia cukru we krwi, uczucie senności w ciągu dnia a także zmęczenie i osłabienie. Jeszcze w 2010 roku aż co 4. ankietowany nie potrafił wskazać żadnego objawu choroby, teraz jest to zaledwie ok. 4 proc. z nas.
„Ścigamy się z cukrzycą” to ogólnopolska kampania społeczno-edukacyjna zainicjowana przez organizacje pacjentów działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy, chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groźne powikłania choroby, a także liderów opinii, którzy nie dostrzegają wagi problem, co skutkuje brakiem długotrwałych rozwiązań systemowych w zakresie walki z cukrzycą. Więcej informacji na temat kampanii: http://scigamysiezcukrzyca.pl/