HIV STORY
HIV STORY

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

HIV STORY

Opublikowany

Ruszył projekt „HIV STORY” zainicjowany przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ma dostarczyć rzetelnej wiedzy na temat HIV, a także wspierać osoby zakażone wirusem. 

„HIV STORY” to projekt społeczno-edukacyjny, który powstał z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacji pacjentów działających w obszarze pomocy osobom z HIV i AIDS. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat HIV i AIDS, popularyzowanie wykonywanie testów wykrywających HIV, a także przełamywanie tabu wokół HIV i AIDS. Projekt ma także wspierać osoby zakażone wirusem, a także integrować organizacje pacjenckie działające w tym obszarze.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że poradziliśmy sobie z wirusem HIV. Postęp medycyny, jaki dokonał się w tej dziedzinie, pozwolił na zmianę myślenia o chorobie, która przestała być chorobą śmiertelną. O ile jednak medycyna dobrze poradziła sobie z wirusem, to nadal nie poradziliśmy sobie z wirusem na poziomie społecznym. HIV i AIDS są tematami tabu, a osoby zakażone wirusem są nadal dyskryminowane i stygmatyzowane. Brak wiedzy z kolei powoduje, że większość osób ma błędne przekonanie, że problem ich nie dotyczy. W konsekwencji nie wykonują tekstów i żyją z wirusem wiele lat, zakażając kolejne osoby. Najnowsze dane epidemiologiczne są alarmujące – tylko w ciągu kilku lat liczba zakażonych na całym świecie wzrosła dwukrotnie osiągając liczbę niemal 37 milionów osób. To sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć
mówi ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

W ramach projektu powstał portal www.hivstory.pl będący centrum informacji na temat HIV i AIDS. Portal ma gromadzić w jednym miejscy najważniejsze informacje na temat wirusa, podane w prostej przejrzystej formie,  dostarczyć rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS, a także gromadzić w jednym miejscu ważne informacje dla osób zakażonych HIV i ich bliskich. Prowadzone w ramach portalu projekty edukacyjne mają przełamywać tabu wokół choroby poprzez dostarczenie rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS. Planowana jest także kampania społeczna zachęcająca do wykonywania testów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

HIV STORY7.jpg

grafika | 16,9 KB

Pobierz
HIV STORY6.jpg

grafika | 18,4 KB

Pobierz
HIV STORY3.jpg

grafika | 21,4 KB

Pobierz
HIV STORY1.jpg

grafika | 16,2 KB

Pobierz
HIV STORY4.jpg

grafika | 18,3 KB

Pobierz
HIV STORY5.jpg

grafika | 18,4 KB

Pobierz
HIV STORY2.jpg

grafika | 23,1 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Kiedy wyzwaniem jest codzienność, czyli ile kosztuje Crohn?

temu

Szacuje się, że w Polsce na nieswoiste zapalenia jelit choruje ponad 50 tys. osób, w tym 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego - Crohna. Czego potrzebują pacjenci? Przede wszystkim zrozumienia. Celem kampanii edukacyjnej „Wyzwania Crohn” jest budowanie świadomości społecznej na temat codziennej walki z chorobą, kosztów życia z nią i możliwości aktywnego funkcjonowania pomimo niej.
Potrzeba trochę szczęścia - życie ze szpiczakiem mnogim

temu

Co roku w Polsce u półtora tysiąca osób diagnozuje się szpiczaka mnogiego. Niestety, dla wielu z nich szybka diagnoza i optymalne leczenie to wciąż kwestia szczęścia. Rusza drugi etap kampanii edukacyjnej „Potrzeba trochę szczęścia”, która ma na celu rozpoczęcie dyskusji publicznej na temat życia i potrzeb pacjentów cierpiących z powodu chorób hematoonkologicznych. Kampania nieprzypadkowo ruszyła właśnie teraz - Marzec jest miesiącem Świadomości Szpiczaka (Myeloma Action Month - MAM).
NIE IGRAJ Z KLESZCZEM - WYGRAJ Z KLESZCZOWYM ZAPALENIEM MÓZGU!

temu

Już nawet co 6. kleszcz może być zakażony groźnym wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu [KZM], chorobą na którą nie ma skutecznego leku, a która w najbardziej dramatycznym przebiegu może spowodować poważne uszkodzenia układu nerwowego, a nawet śmierć. Ruszyła kampania edukacyjno--informacyjna „Nie igraj z kleszczem - wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”, której celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat KZM i zachęcenie do podjęcia działań profilaktycznych, czyli szczepień ochronnych. Kleszcze przenoszą chorobę ośrodkowego układu nerwowego, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Wywołującym ją wirusem zakażonych jest 3–15 proc. populacji kleszczy w Polsce. 
Zaćma – choroba o wielu twarzach

temu

Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, powstała wystawa prezentująca historie osób, które przeszły operację usunięcia zaćmy. Będzie ją można zobaczyć w dn. 23-28 listopada w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie. Z badań zrealizowanych na potrzeby kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, której celem jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat zaćmy i jej leczenia, wynika, że aż 38% pacjentów z tą chorobą nie mogło wykonywać prostych codziennych czynności, a co czwarty z nich stał się bardziej zależny od innych osób[1]. Jak wygląda życie pacjentów z zaćmą przed i po zabiegu? [1] Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.