HIV STORY
HIV STORY

Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

HIV STORY

Opublikowany

Ruszył projekt „HIV STORY” zainicjowany przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ma dostarczyć rzetelnej wiedzy na temat HIV, a także wspierać osoby zakażone wirusem. 

„HIV STORY” to projekt społeczno-edukacyjny, który powstał z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz organizacji pacjentów działających w obszarze pomocy osobom z HIV i AIDS. Celem jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat HIV i AIDS, popularyzowanie wykonywanie testów wykrywających HIV, a także przełamywanie tabu wokół HIV i AIDS. Projekt ma także wspierać osoby zakażone wirusem, a także integrować organizacje pacjenckie działające w tym obszarze.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że poradziliśmy sobie z wirusem HIV. Postęp medycyny, jaki dokonał się w tej dziedzinie, pozwolił na zmianę myślenia o chorobie, która przestała być chorobą śmiertelną. O ile jednak medycyna dobrze poradziła sobie z wirusem, to nadal nie poradziliśmy sobie z wirusem na poziomie społecznym. HIV i AIDS są tematami tabu, a osoby zakażone wirusem są nadal dyskryminowane i stygmatyzowane. Brak wiedzy z kolei powoduje, że większość osób ma błędne przekonanie, że problem ich nie dotyczy. W konsekwencji nie wykonują tekstów i żyją z wirusem wiele lat, zakażając kolejne osoby. Najnowsze dane epidemiologiczne są alarmujące – tylko w ciągu kilku lat liczba zakażonych na całym świecie wzrosła dwukrotnie osiągając liczbę niemal 37 milionów osób. To sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć
mówi ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej

W ramach projektu powstał portal www.hivstory.pl będący centrum informacji na temat HIV i AIDS. Portal ma gromadzić w jednym miejscy najważniejsze informacje na temat wirusa, podane w prostej przejrzystej formie,  dostarczyć rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS, a także gromadzić w jednym miejscu ważne informacje dla osób zakażonych HIV i ich bliskich. Prowadzone w ramach portalu projekty edukacyjne mają przełamywać tabu wokół choroby poprzez dostarczenie rzetelnej wiedzy o HIV i AIDS. Planowana jest także kampania społeczna zachęcająca do wykonywania testów.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

HIV STORY7.jpg

grafika | 16,9 KB

Pobierz
HIV STORY6.jpg

grafika | 18,4 KB

Pobierz
HIV STORY3.jpg

grafika | 21,4 KB

Pobierz
HIV STORY1.jpg

grafika | 16,2 KB

Pobierz
HIV STORY4.jpg

grafika | 18,3 KB

Pobierz
HIV STORY5.jpg

grafika | 18,4 KB

Pobierz
HIV STORY2.jpg

grafika | 23,1 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
Zaćma – choroba o wielu twarzach

temu

Z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, powstała wystawa prezentująca historie osób, które przeszły operację usunięcia zaćmy. Będzie ją można zobaczyć w dn. 23-28 listopada w Hali Głównej Dworca Centralnego w Warszawie. Z badań zrealizowanych na potrzeby kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”, której celem jest podnoszenie poziomu wiedzy na temat zaćmy i jej leczenia, wynika, że aż 38% pacjentów z tą chorobą nie mogło wykonywać prostych codziennych czynności, a co czwarty z nich stał się bardziej zależny od innych osób[1]. Jak wygląda życie pacjentów z zaćmą przed i po zabiegu? [1] Badanie w ramach kampanii „Lepszy wzrok, lepsze życie”. Dane z badań własnych Alcon. Styczeń 2017.
HIV JAK JEDNORĘKI BANDYTA

temu

Co drugi Polak zakażony wirusem HIV nigdy nie zrobił sobie testu i nadal nie wie, że jest zakażony tym groźnym wirusem. "Ryzykowane zachowania seksualne to niebezpieczna gra, która może zostawić ślad na całe życie" ostrzegają organizatorzy najnowszej kampanii społecznej, która ma zwrócić uwagę na ten problem i zachęcić do wykonywania bezpłatnych i anonimowych testów na HIV.
Potrzeba trochę szczęścia

temu

Osiem fotoreportaży z osobami chorymi przedstawiające ich świat, zmagania z białaczką i zmianę, którą im przyniosła. Każdy z bohaterów zajęty własnym życiem, w którym nie było miejsca na chorobę, kiedy się zjawiła. Teraz realizują swoje pasje i żyją pełnią życia. Rozmowy z pacjentami chorymi hematoonkologicznie zostały wydane w formie albumu, a zdjęcia będzie można oglądać w formie wystawy w różnych miastach Polski.
Celuj w raka skutecznie

temu

Choroby onkologiczne dotyczący już milionów ludzi na całym świecie. Liczba zachorowań na nowotwory złośliwe w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Każdego dnia stawiane są nowe, dramatyczne dla wielu osób diagnozy. Z drugiej strony praca naukowców nad zwalczaniem nowotworów dają efekty. Pojawiają się nowe badania i opcje terapeutyczne, które otwierają nowe możliwości walki z rakiem. Coraz większe znaczenie w tej walce ma genetyka, dzięki której można coraz precyzyjniej leczyć wybrane nowotwory, a także wcześniej diagnozować ryzyko ich powstania. Ruszyła kampania „Celuj w raka”, która ma przybliżyć informacje na ten temat.

Badanie "Społeczny obraz cukrzycy"

Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą  ponownie zapytała Polaków co wiedzą na temat cukrzycy. Z badania "Społeczny obraz cukrzycy" wynika, że co 3. badany wskazuje, że na cukrzycę narażone są osoby chorujące na inne choroby, którym leki uszkodziły trzustkę, co 10. dorosły Polak nigdy nie sprawdzał poziomu cukru we krwi, a większość nie kojarzy cukrzycy z groźnymi dla życia powikłaniami takimi jak zawał czy udar mózgu. Badanie zostało przeprowadzone w ramach kampanii „Ścigamy się z cukrzycą"