W czwartek 26 lutego b.r. w gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyła się debata w formie okrągłego stołu pod hasłem "Polska zdrowo oddycha: profilaktyka chorób zakaźnych układu oddechowego. Wyzwania i rekomendacje na 2025 rok". Wydarzenie zorganizowane przez Wicemarszałek Sejmu RP Monikę Wielichowską, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej oraz Sojusz Polska Zdrowo Oddycha. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, przedstawicieli administracji państwowej oraz organizacji pacjenckich.
Dziękuję za to, że nie jest Wam, drodzy Państwo, wszystko jedno i że walczycie o zdrowie Polek i Polaków. Wasza rola w kształtowaniu polityki zdrowotnej jest przeogromna i nie do przecenienia"
Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska
"Najczęściej chorują dzieci, ale najczęściej umierają seniorzy. To oni powinni być priorytetowo objęci profilaktyką. (...) Bez epidemiologii nie ma profilaktyki – to jest absolutna podstawa. Przez lata nie mieliśmy dokładnych danych na temat przyczyn infekcji układu oddechowego"
dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny
Potrzebujemy szeroko zakrojonej kampanii edukacyjnej, która nie tylko zwiększy wiedzę o zagrożeniach, ale także zbuduje zaufanie do szczepień wśród Polaków. Lekarze i pielęgniarki mają tutaj kluczową rolę do odegrania, przekazując rzetelne informacje o możliwościach profilaktyki"
prof. ucz., dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski
Moja rekomendacja jest jasna – musimy zwiększyć dostępność bezpłatnych szczepień dla seniorów i prowadzić skuteczniejsze kampanie edukacyjne. Mamy bardzo dobre szczepionki i musimy je wykorzystać w pełni. Proszę Państwa, seniorzy to grupa najbardziej narażona, więc to tutaj powinniśmy zacząć nasze działania!"
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Targowski, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii
- Zwiększenie dostępności i pełna refundacja szczepień dla dorosłych i seniorów
- Wprowadzenie elektronicznej karty szczepień dla dorosłych, dostępnej dla lekarzy POZ i farmaceutów
- Poprawa koordynacji między lekarzami POZ, specjalistami i farmaceutami w zakresie szczepień
- Wprowadzenie stabilnych regulacji dotyczących szczepień w aptekach
- Usprawnienie systemu informowania o zagrożeniach epidemiologicznych
- Edukacja lekarzy i pacjentów poprzez kampanie informacyjne