W ramach XVIII Forum Organizacji Pacjentów odbył się panel międzynarodowy poświęcony zdrowiu środowiskowemu z udziałem ekspertów z Polski, Danii czy Włoch.
Zdrowie środowiskowe staje się coraz istotniejszym zagadnieniem medycznym, a Parlament Europejski musi podjąć działania mające na celu poprawę standardów bezpieczeństwa i eliminację zagrożeń dla zdrowia. Eksperci podkreślali potrzebę uwzględnienia wpływu czynników środowiskowych na zdrowie publiczne oraz konieczność podejmowania długoterminowych działań w celu poprawy zdrowia środowiskowego i bezpieczeństwa pacjentów w Europie.
W panelu wzięli udział prof. dr hab. Ewa Baum, dr Piotr Dąbrowiecki, Ole Toft – Ambasador Królestwa Danii, Ewa Kopacz – Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, b. Premier RP, Mikołaj Dorożała – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, dr Nino Berdzuli – Dyrektor Biura WHO w PolsceMariano Votta – Dyrektor Active Citizenship Network, Anne Stauffer – Wicedyrektorka i kierowniczka strategiczna Health and Environment Alliance (HEAL Michał Byliniak – Dyrektor Generalny INFARMA
Każdy lekarz wie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wiemy też, że czynniki środowiskowe są jedną z głównych przyczyn chorób i nadmiarowych zgonów w Europie.
Ewa Kopacz, Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego, b. Premier RP
"Zdrowie środowiskowe to nowa dziedzina medycyny, a jego znaczenie będzie rosło. Zmienia się klimat, zaczynają docierać do Europy choroby tropikalne, a tysiące ludzi umiera w wyniku upałów. Hałas, mikroplastik, wzrost antybiotykooporności - to wszystko czynniki związane ze zdrowiem środowiskowym. Bezpieczeństwo pacjenta, ochrona jego danych medycznych, a także wysoki standard usług szpitalnych i ambulatoryjnych, to nie tylko ochrona przed zdarzeniami niepożądanymi, lecz także ochrona jego danych medycznych. To właściwa informacja, to wysoki standard usług szpitalnych, ale też ambulatoryjnych. Europa udowodniła w czasie pandemii COVID-19, że potrafi być skuteczna w działaniach na rzecz ochrony zdrowia. Warto korzystać z tego doświadczenia w pracy nad zapewnieniem lepszych standardów bezpieczeństwa i eliminowaniem zagrożeń środowiskowych dla zdrowia. Im bardziej zadbamy o środowisko, tym później staniemy się pacjentami, a jako pacjenci będziemy lżej przechodzili nasze choroby. Odpowiedzialność polityków polega na odpowiadaniu na najważniejsze potrzeby tak blisko i bezpieczeństwo pacjentów bez wątpienia muszą być priorytetowymi zadaniami Parlamentu Europejskiego kolejnej kadencji." podkreślała europarlamentarzystka
Z kolei dr Nino Berdzuli z WHO powiedziała podczas panelu, że "Nasze zdrowie jest ściśle związane ze stanem środowiska, w którym funkcjonujemy. W kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego Unii Europejskiej musimy pamiętać, że decyzje podejmowane w obszarze zdrowia mają wpływ na teraźniejsze i przyszłe pokolenia. Wspominane obecnie sytuacje kryzysowe związane ze zmianami klimatu i wpływem na środowisko wymagają długoterminowych rozwiązań. Według szacunkowych danych WHO, przewiduje się 77% wzrost zachorowań na raka do roku 2025, co stanowi istotne wyzwanie dla sektora zdrowia publicznego. Musimy brać pod uwagę również wymiar zachorowań spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza, zwłaszcza w krajach Europy Wschodniej, które notują najgorsze wyniki. Konieczne są działania mające na celu poprawę zdrowia środowiskowego i bezpieczeństwa pacjentów w Europie.
Edukacja oraz oparte na dowodach rozwiązania dla zdrowia środowiskowego i pacjentów są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa. Konieczne jest podejmowanie działań, które przyczynią się do realnych zmian." Mariano Votta podkreślał, jak bardzo ważny jest system, który będzie bardziej odporny na wyzwania. „W jaki sposób możemy zbudować Unię Europejską zdrowia? Pani Ursula von der Layen już mówiła o tym w roku 2020, od początku pandemii. Mikołaj Dorożała, podkreślał, że ochrona środowiska w Polsce jest cały czas pewnego rodzaju novum.
Dyskusję można obejrzeć pod linkiem: