18 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Praw Pacjenta. Obchody mają przyczynić się do zwiększania świadomości obywateli na temat praw pacjenta i zwrócenie uwagi na przestrzeganie praw pacjenckich zawartych w Europejskiej Karcie Praw Pacjenta (EKPP) i rozpowszechnienie ich znajomości wśród obywateli UE.
Europejska Karta Praw Pacjenta obejmuje 14 praw pacjenta, które mają na celu zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i świadczenia usług zdrowotnych przez różne systemy opieki zdrowotnej państw członkowskich UE.
Poniżej przedstawiamy te prawa:
- Prawo do profilaktyki: Każda osoba ma prawo do należytej opieki w celu zapobiegania chorobom.
- Prawo dostępu do opieki medycznej: Każda osoba, której zdrowie tego wymaga, ma prawo dostępu do świadczeń medycznych bez dyskryminacji.
- Prawo do informacji: Każdy pacjent ma prawo dostępu do informacji dotyczących jego stanu zdrowia i świadczeń medycznych.
- Prawo do wyrażenia zgody: Pacjent ma prawo do informacji umożliwiającej aktywne uczestnictwo w decyzjach dotyczących jego zdrowia.
- Prawo do wolnego wyboru: Każda osoba ma prawo wyboru procedury leczenia i świadczeniodawców na podstawie rzetelnej informacji.
- Prawo do prywatności i poufności: Pacjent ma prawo do traktowania swoich informacji jako poufnych i do ochrony prywatności podczas badań i leczenia.
- Prawo do poszanowania czasu pacjenta: Pacjent ma prawo do uzyskania niezbędnego leczenia w określonym czasie.
- Prawo do przestrzegania norm jakościowych: Każda osoba ma prawo do usług zdrowotnych wysokiej jakości.
- Prawo do bezpieczeństwa: Pacjent ma prawo do bezpiecznych usług zdrowotnych zgodnych z normami bezpieczeństwa.
- Prawo do innowacji: Każda osoba ma prawo do dostępu do innowacyjnych procedur diagnostycznych
- Prawo do unikania niepotrzebnego cierpienia i bólu: Pacjent ma prawo do unikania cierpienia w miarę możliwości.
- Prawo do leczenia dostosowanego do potrzeb: Pacjent ma prawo do leczenia dostosowanego do swoich osobistych potrzeb.
- Prawo do zażaleń: Każda osoba ma prawo składania zażaleń i uzyskania odpowiedzi.
- Prawo do rekompensaty: Pacjent ma prawo do odszkodowania w przypadku krzywdy spowodowanej błędami medycznymi.
W przypadku naruszenia praw pacjenta w Polsce, można zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta, Biura Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia lub wszcząć postępowanie sądowe. Można również uzyskać informacje dotyczące praw pacjenta pod ogólnopolskim numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.