Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą już po raz drugi przeprowadziła badanie „Społeczny obraz cukrzycy”, którego cele było zbadanie wiedzy na temat cukrzycy w naszym społeczeństwie. Okazuje się, że poziom wiedzy na temat tej choroby wśród Polaków nieznacznie wzrasta.
Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z cukrzycą. Problem w coraz większej liczbie zachorowań leży więc nie w sposobie leczenia, a w dużej mierze braku zrozumienia społecznego kontekstu choroby. Jak pokazują wyniki badania „Społeczny obraz cukrzycy”, świadomość społeczeństwa na temat tego schorzenia co prawda wzrasta, jednak nadal nie jest wystarczająca. Wśród Polaków wciąż pokutują mity – dla przykładu 6 proc. z nas uważa, że jest to choroba niezależna od człowieka, której nie można zapobiegać, a kolejne 6 proc. sądzi, że cukrzycą można zarazić się od innego chorego. W związku z tym niezwykle istotna jest wiedza na temat cukrzycy i edukacja pacjentów, w tym zakresie
dr Tomasz Sobierajski, socjolog, autor raportu "Społeczny obraz cukrzycy w Polsce"
Badanie społeczny obraz cukrzycy zostało przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach kampanii społecznej "Ścigamy się z cukrzycą" Pierwszym elementem projektu badawczego było badanie przeprowadzone na reprezentatywnej próbie Polaków. Celem badania było określenie poziomu wiedzy Polaków na temat objawów i skutków cukrzycy. Badanie zostało zrealizowane w pierwszym tygodniu czerwca 2017 roku przy pomocy techniki CAWI na panelu internetowym SW Research. W badaniu wzięło udział 1007 respondentów powyżej 18 roku życia. Siedmiu na dziesięciu badanych (70%) nie chorowało na cukrzycę. Diabetykiem była co siódma osoba (14%).