Choroby przewlekłe a postawy wobec szczepień – nowy raport
Ważną rolę w edukowaniu osób z chorobami przewlekłymi odgrywają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjaliści, którzy mogą nie tylko informować pacjentów o korzyściach wynikających ze szczepień, ale także rekomendować konkretne szczepionki dostosowane do ich stanu zdrowia. Niestety, badania pokazują, że wielu pacjentów nie otrzymuje takich zaleceń, co dodatkowo pogłębia problem niewystarczającego poziomu wyszczepialności. Skuteczna profilaktyka wymaga podejścia wielowymiarowego, które uwzględnia edukację pacjentów, łatwy dostęp do szczepień oraz aktywne zaangażowanie personelu medycznego. Osoby z chorobami przewlekłymi powinny być informowane nie tylko o ryzykach związanych z infekcjami, ale także o korzyściach zdrowotnych wynikających z ochrony przed nimi. Kluczowe jest także zapewnienie odpowiedniego wsparcia systemowego, w tym bezpłatnego dostępu do szczepień dla grup ryzyka.
prof. ucz., dr hab. n. med. i n. o zdr. Tomasz Sobierajski, kierownik Ośrodka Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim
Niezależnie od schorzenia, większość osób deklaruje poparcie dla szczepień, przy czym różnice w poziomie zdecydowania są widoczne. Najbardziej pozytywnie wyróżniają się grupy z chorobami immunologicznymi i nowotworami, natomiast umiarkowana niechęć jest najwyższa wśród osób z cukrzycą i astmą. Dane te wskazują na potrzebędalszego informowania i wzmacniania zaufania do szczepień, szczególnie w grupach z umiarkowaną niechęcią.
prof.Tomasz Sobierajski, autor badania