Kampania edukacyjna Niebieski Pasek Stan przedcukrzycowy – stan alarmowy!

Kampania edukacyjna Niebieski Pasek Stan przedcukrzycowy – stan alarmowy!

Opublikowany

Stan przedcukrzycowy jest jednym z najmniej znanych schorzeń wśród chorób cywilizacyjnych. Dotyczy blisko 2,2 mln Polaków i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. By zwrócić szczególną uwagę na skalę problemu, a także na właściwą profilaktykę, wystartowała kampania edukacyjna Niebieski Pasek. Jej inicjatorem jest firma Polpharma.

Jak pokazują badania, mimo wielu zagrożeń związanych ze stanem przedcukrzycowym, wiedza Polaków na jego temat jest bardzo mała. Aż 39 proc. badanych uważa, że ma średnią wiedzę o stanie przedcukrzycowym, połowa nie potrafi podać żadnego z jego objawów, a 63 proc. nie wie, jakie konsekwencje rodzi. Dla porównania, najpopularniejsze schorzenie – nadciśnienie tętnicze – jest przynajmniej średnio znane przez 72 proc., a tylko 4 proc. nigdy o nim nie słyszało.
Tylko 8% badanych ma świadomość zagrożenia przekształcenia się stanu przedcukrzycowego w cukrzycę. Ponad połowa Polaków po 50. roku życia posiada dwa lub więcej czynniki ryzyka zachorowania na stan przedcukrzycowy – najczęściej jest to otyłość brzuszna.

Diagnostyka stanu przedcukrzycowego w teorii jest niezwykle prosta. Wystarcza oznaczenie stężenia glukozy we krwi i odpowiednia interpretacja wyniku. Jednak problemem codziennej praktyki jest zgłaszalność do badań kontrolnych krwi, w tym do oznaczania glikemii u zdrowych osób, które nie mają poczucia zagrożenia chorobą. Stąd Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, w ślad za rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca wykonywanie oznaczeń stężenia glukozy co 3 lata u wszystkich osób, które przekroczyły 45 rok życia, zaś co roku w przypadku współistnienia czynników ryzyka cukrzycy – mówi Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.
Stan przedcukrzycowy to sygnał zagrożenia wystąpieniem cukrzycy typu 2, czy chorób układu krążenia. Corocznie u 10 proc. osób ze stanem przedcukrzycowym rozwija się cukrzyca.


Kampania edukacyjna Niebieski Pasek ma na celu zwrócenie uwagi na problem braku wiedzy i świadomości na temat stanu przedcukrzycowego. - Jednym z czynników ryzyka, zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn jest otyłość brzuszna. Poprzez akcję organizatorzy chcą zaznaczyć, że stan przedcukrzycowy to ostatni moment, w którym można przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań. Dlatego symbolem kampanii jest niebieski pasek. Kampania ma nie tylko zbudować świadomość odnośnie stanu przedcukrzycowego, ale także zwrócić szczególną uwagę na diagnostykę oraz nawyki żywieniowe i styl życia Polaków. 
Ważnym elementem kampanii jest także pierwszy w Polsce raport społeczny „Polska w stanie przedcukrzycowym”.

Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka! W ramach kampanii uruchomiona została strona www.niebieskipasek.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat stanu przedcukrzycowego. To także zbiór porad odnośnie właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Ponadto na stronie www kampanii można samodzielnie wykonać test stanu przedcukrzycowego, który został opracowany na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Organizatorem kampanii edukacyjnej Niebieski Pasek jest firma Polpharma. Partnerem merytorycznym kampanii jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Kampania_edukacyjna_Niebieski_Pasek_informacja_prasowa.pdf

pdf | 566 KB

Pobierz
Raport_Polska_w_stanie_przedcukrzycowym.pdf

pdf | 1,69 MB

Pobierz
Key_Visual_kampanii_Niebieski_Pasek.pdf

pdf | 4,44 MB

Pobierz
Logotyp_kampanii_edukacyjnej_Niebieski_Pasek.jpg

grafika | 40,5 KB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.