11 i 12 lutego w Warszawie już po raz 13. odbyło się Forum Organizacji Pacjentów - największa konferencja skierowana do liderów pacjentów reprezentujących chorych w różnych obszarach terapeutycznych organizowane przez Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.
Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się od inauguracyjnego spotkania z udziałem Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego, który podkreślał, że z okazji Światowego Dnia Chorego można mówić o godności pacjenta w chorobie.
System można zmieniać i dostosowywać, będzie bardziej lub mniej sprawny. Ale bez relacji międzyludzkich nie będzie postrzegany, ani nie będzie funkcjonował tak, jak powinien. "
Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia
Konferencja rozpoczęła się debatą na temat godności pacjenta i jakości opieki zdrowotnej. Obok Ministra Zdrowia, wzięli w niej udział Adam Niedzielski (prezes Narodowego Funduszu Zdrowia), prof. Paweł Łuków, Uniwersytet Warszawski, ks dr Arkadiusz Nowak (IPPEZ), dr Jakub Gierczyński (Uniwersytet Łazarskiego), Ewa Borek (Fundacja My Pacjenci). Następnie strategię współpracy ze środowiskiem pacjentów przedstawił Bartłomiej Chmielowiec (Rzecznik Praw Pacjenta).
Naprawianie służby zdrowia to kompleksowe działanie. Jest tak wiele obszarów, w których muszą być podjęte działania, wiec jeżeli wektory będą szły w różnych kierunkach, to trudno będzie o postęp. Konieczny jest więc system wartości, wspólnota celów, aby wektory działań poszczególnych instytucji działały w tym samym kierunku
Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Następnie odbyła się debata Godność pacjenta w chorobie przewlekłej podczas której zaprezentowano wyniki raportu IPPEZ „Godność w chorobie przewlekłej” Spotkanie, które poprowadził socjolog i autor badania dr Tomasz Sobierajski, a wzięli w nim udział prof. Dorota Karkowska (Fundacja IUS Medicinae, IPPEZ), Adrianna Sobol, psychoonkolog (Fundacja Onkocafe), Beata Stepanow (SED), a także Helena Kładko (PTSR) i Anna Sarbak (UroConti). W dalszej części spotkania odbyły się jeszcze sesje dotyczące innowacji w których zaprezentowano najnowsze innowacje w medycynie, które będą miały wpływ na życie pacjenta, a dr Jakub Gierczyński przedstawił także idę zrównoważonego rozwoju systemów ochrony zdrowia.
Drugiego dnia konferencji uczestnicy uczestniczyli w kolejnych inspirujących wykładach i warsztatach. W sesji Ruch, dieta i arteterapia mogli posłuchać na temat roli wysiłku fizycznego i muzykoterapii w profilaktyce i wsparciu w procesie leczenia chorób przewlekłych, a także dowiedzieć się w jaki sposób prowadzony jest model żywienia domowego wśród pacjentów potrzebujących tego typu wsparcia. W drugiej części dnia odbyły się dwa warsztaty prowadzone przez znakomitych trenerów: dr hab. Mariusza Trojanowskiego (Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), który prowadził zajęcia w zakresie komunikacji interpersonalnej z elementami perswazji i dr Katarzyna Korpolewska o barierach w pomaganiu innym.
***
ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO. Dzień ustanowił Jan Paweł II 13 maja 1992 r. w 11. rocznicę zamachu na Jego życie i dzień́ ten został ustalony na 11 lutego. Światowy Dzień Chorego zachęca do podejmowania wysiłków zmierzających do ulżenia cierpiącym w trudach walki z chorobą. Podkreśla również̇, że cierpienie jest rodzajem życiowej próby, z którą trudno jest sobie poradzić́ o własnych siłach. Nie wystarczy jedynie odpowiednia opieka medyczna, ale potrzebne jest szczere serce okazane przez drugiego człowieka. Bezinteresowna, pełna poświeceń́ i braterskiej miłości troska o osobę̨ potrzebującą̨ naszego zainteresowania jest nie tylko niezastąpioną̨ formą terapii dla samego chorego, ale również̇ okazją do odkrycia w nas samych cennych wartości humanistycznych i duchowych. Światowy Dzień Chorego umożliwia również̇ integrację środowiska organizacji działających dla dobra pacjentów.
OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ OPIEKUNA. Rola opiekuna w procesie powrotu do zdrowia osoby chorej jest nieoceniona. Mimo to do tej pory w kalendarzach nie było dnia, który pozwoliłby na docenienie poświecenia oraz wyrażenie wdzięczności tym osobom. Z inicjatywy 8 organizacji pacjentów został powołany Ogólnopolski Dzień Opiekuna, który po raz pierwszy będzie obchodzony w tym roku. Intencją inicjatorów powołania tego dnia jest zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby opiekunów, a także podziękowanie im za ich wsparcie. Data ustanowienia tego dnia została wybrana nieprzypadkowo. 12 lutego przypada dzień́ po obchodach Światowego Dnia Chorego, który zwraca uwagę̨ na pacjentów i ich problemy w chorobie. Ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Opiekuna ma na celu podkreślenie wyjątkowej relacji, łączącej chorego z jego opiekunem i podkreślenie ogromnej roli opiekuna w procesie choroby i powrotu do zdrowia. To także apel o zwiększenie działań́ edukacyjnych oraz realnej pomocy, która może poprawić́ jakość́ życia i ułatwić́ sprawowanie opieki nad bliskimi chorymi. Organizacje, które popisały wspólną deklarację dot. powołania tego dnia to Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona, Fundacja „OnkoCafe – Razem Lepiej”, Fundacja EuropaColon Polska, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Stowarzyszenie „Apetyt na Życie”.
XIII Forum Organizacji Pacjentów 11-12.02.2019 | Partner merytoryczny: Uniwersytet Zielonogórski | Partner główny: Gilead, Pfizer | Partner wspierający: GSK, Janssen Polska, Roche Polska , Essity, Abbvie, Abbott, Nutricia, NovoNordisk, MSD